STREFA PACJENTA

Masz problem ze stopami?  Dokuczają Ci odciski, modzele, wrastające paznokcie lub inna dolegliwość stóp? Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, przy pomocy najwyższej jakości narzędzi przyniosę ulgę Twoim stopom. Zapraszam do Gabinetu Podologicznego, gdzie zawsze możesz liczyć na profesjonalną pomoc, radę oraz dyskrecję.

Po dokładnym rozpoznaniu dolegliwości, stawiam diagnozę i przeprowadzam stosowny zabieg. Wszystkie zabiegi są przeprowadzane zgodnie z najwyższymi standardami i dbałością o Twój komfort. Wszystko po to, abyś poczuł się dobrze.

Proponuję  bezpieczne i sprawdzone zabiegi podologiczne. Dotyczą one takich przypadłości zdrowotnych jak:

Pedicure specjalistyczny

Opracowanie stop jest w sposób fachowy przy odpowiednich narzędziach wysterylizowanych i preparatach leczniczych. Usuwane są odciski, modzele, nagniotki oraz pękające pięty w sposób profesjonalny.

Brodawki i kurzajki

Powstają na skutek słabego układu odpornościowego człowieka, a także występują u osób cierpiących na  nadpotliwość stóp i często odwiedzających baseny. Występują pojedynczo lub licznie tworząc trudne do wyleczenia skupiska.

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą lub przedmiotem, z którym osoba ta miała styczność (buty, posadzka wokół basenu kąpielowego).  Kurzajki czasami mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia.

Odciski

To twarde miejsca na skórze stóp, przybierające różne kształty, często bolesne. Powstają na skutek tarcia za sprawą niewygodnego obuwia albo na skutek punktowego ucisku.

Modzele

To zgrubienia warstwy rogowej naskórka, przybierające owalny kształt , o żółtym zabarwieniu, spowodowane trwałym uciskiem. Powstają najczęściej na  opuszkach palców, stawów stopy lub podeszwach stopy nad główkami kości śródstopia.

Grzybica stóp

Objawia się zaczerwienieniem skóry, świądem, drobnymi pęcherzykami oraz złuszczeniem naskórka. Niedoleczenie grzybicy stóp prowadzi do jej częstych nawrotów. Nie należy też próbować leczenia domowymi sposobami, gdyż można doprowadzić w ten sposób do namnożenia grzybów. W przypadku zaobserwowania objawów choroby należy zasięgnąć porady specjalisty.

Grzybica paznokci

Objawia się przebarwieniami płytki paznokcia oraz jej łuszczeniem, rozwarstwieniem i zgrubieniem. Miejsca, w których najczęściej można się zarazić to baseny, łaźnie, sauny. Do infekcji może dojść również przez używanie cudzych butów, skarpet oraz przyborów do pedicuru.

Stopa cukrzycowa

Jest jednym z najgroźniejszych powikłań cukrzycy. Objawia się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie.

Wrastające paznokcie

Powodują dyskomfort. W miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle, które mogą nawet uniemożliwić chodzenie. Przyczynami wrastających paznokci są m.in.  nieprawidłowe obcięcie,  nieodpowiednie obuwie,  różnego rodzaju urazy,  wykonywanie niektórych ćwiczeń fizycznych, nawracająca grzybica, nadwaga oraz wrodzone predyspozycje do wrastania paznokci.

Paznokieć wkręcający się

Charakteryzują się zawiniętymi bocznymi fragmentami płytki, tworząc kształt rurki. Nie uszkadzają tkanki, a dolegliwości bólowe powoduje ściśnięte przez płytkę łożysko. Przynami są nieprawidłowe skręcanie płytki paznokcia, nieodpowiednie obuwie, choroby kości i stawów, a także suchość płytki paznokcia.

Rekonstrukcja paznokcia

Wymagana jest najczęściej w przypadku uszkodzeń mechanicznych, na skutek których odkleja się paznokieć lub jego część, a także w przypadku zmian chorobowych prowadzących do powstawania ubytków na płycie paznokcia. Uszkodzone paznokcie należy poddać rekonstrukcji, gdyż ich niezabezpieczenie może prowadzić do bolesnych podrażnień i stanów zapalnych.

Szponowatość paznokcia

Powstają na skutek tarcia paznokci w ciasnym obuwiu, mogą być przypadłością genetyczną, jak również są efektem różnych chorób – m.in. łuszczycy, czy cukrzycy. Występują także przy infekcjach grzybiczych. Grube paznokcie mogą doskwierać i utrudniać chodzenie.

Plastyka wałów okołopaznokciowych

Zabieg z zakresu podochirurgii, który dotychczas jest najskuteczniejszą i dająca najlepsze efekty metodą leczenia wrastających paznokci. Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga i doświadczonego podologa, i skierowany jest do osób, które:

  • w wyniku wrastania paznokcia, mają przerośnięte wały paznokciowe
  • nie są podatne na inne metody leczenia
  • mają predyspozycje genetyczne do wrastania paznokci
  • borykają się ze stanami zapalnymi

Plastyka polega na wycięciu nadmiaru skóry wokół paznokcia oraz przerośniętej tkanki podskórnej. Zabieg trwa około 60 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Wszystkie działania przeprowadzane są na tkankach miękkich – paznokieć i inne okoliczne struktury pozostają nienaruszone. Dzięki temu plastyka wałów okołopaznokciowych jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, co pozwala na szybką rekonwalescencję i zmniejsza ryzyko powikłań. 

O kwalifikacji do zabiegu decyduje podolog po wcześniejszej rozmowie z pacjentem i odpowiednim badaniu. Rekonwalescencja trwa 14 dni w tym czasie należy:

  • unikać moczenia stopy do momentu zdjęcia szwów,
  • zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne w gabinecie podologicznym,
  • zmieniać opatrunek zgodnie z instrukcją przekazaną przez podologa po zabiegu,
  • unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
  • unikać nadmiernego obciążenia stopy

Plastyka opuszka palca

Plastyka opuszka jest to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym przez lekarza współpracującego z doświadczonym podologiem. Zabieg polega na usunięciu przerostu guzowatości na paliczku dystalnym. Tego typu leczenie wraz z indywidualnie dopasowaną terapią podologiczną prowadzi do zregenerowania łożyska paznokcia i stymulowania macierzy paznokcia do wzrostu. 

Wskazania do zabiegu: 

  • paznokcie pourazowe,
  • paznokcie po interwencjach chirurgicznych,
  • zatrzymanie wzrostu paznokcia,
  • deformacja opuszka,
  • paznokcie po wieloletnim leczeniu przeciwgrzybiczym,

Po zabiegu zakładane są szwy oraz specjalny opatrunek. Pacjent dostaje zalecenia po zabiegowe do domu. Szwy ściągane są po około 14 dniach. Pacjent nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Kontynuacją terapii jest korekcja toru wzrostu płytki paznokcia, stymulacja oraz regeneracja łożyska oraz poprawa biomechaniki kończyny dolnej.

Po plastyce opuszka palca nie zaleca się:

  • uprawiania intensywnego sportu
  • górskich wędrówek
  • noszenia wysokich obcasów
  • noszenia trampek z gumowym przodem i obuwia ze zwężanym noskiem
  • noszenia obuwia powodującego konflikt opuszka z butem (zbyt płytkiego)

Nadpotliwość stóp

To uciążliwa przypadłość, objawiająca się nadmiernym wydzielaniem  potu przez gruczoły potowe. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale również może prowadzić do licznych infekcji, dlatego wskazane jest w takim przypadku zasięgnięcie opinii podologa.

Pękające pięty

Są to szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją. Przyczynami pękania skóry na piętach są źle dobrane obuwie, nadwaga czy też nieodpowiednia dieta prowadząca do nadmiernego wysuszania skóry i utraty jej elastyczności.

Suchość skóry stóp

Objawia się z reguły złuszczeniem naskórka, swędzeniem, pieczeniem i szorstkością skóry. Zdarzają się również przebarwienia naskórka. Powodem suchości skóry kończyn dolnych są zaburzenia pracy układu krwionośnego.